Powiatowy Urząd Pracy w Mońkach informuje, że w terminie od 10.02.2025 r. do 14.02.2025 r. ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy.
Komplet wymaganych dokumentów można składać w sekretariacie PUP w Mońkach do 14.02.2025 r. do godziny 15:30.
Aktualny wzór wniosków wraz z wymaganymi załącznikami znajduje się w zakładce Dokumenty do pobrania.
W związku z wieloma nieprawidłowościami i zawyżaniem kwot szkoleń - prosimy o samodzielne wypełnianie wniosków i przygotowanie dokumentacji. Wnioski odbiegające cenowo od stawek rynkowych i budzące wątpliwości - będą odrzucane.
Minister właściwy ds. pracy określił następujące priorytety wydatkowania KFS w 2025 r:
1) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie lub w województwie.
2) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
3) Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 roku.
4) Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.
5) Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej.
6) Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.
7) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych.
8) Rozwój umiejętności cyfrowych.
9) Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną.
WAŻNE:
Składany wniosek musi mieścić się w obszarze przynajmniej jednego z priorytetów. Kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy powinno się rozpocząć co najmniej trzy tygodnie po dniu złożenia wniosku.
W ramach KFS możliwe jest sfinansowanie:
a) do 80 % kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż 300 % przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika;
b) do 100 %, kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż 300 % przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika w przypadku mikroprzedsiębiorstw.
Wkładem własnym pracodawcy mogą być wyłącznie koszty kształcenia ustawicznego. Do wkładu własnego nie wlicza się kosztów, które pracodawca ponosi w związku z udziałem pracowników w kształceniu ustawicznym, takich jak wynagrodzenie pracowników za czas nieobecności w pracy w związku z uczestnictwem w szkoleniu, koszty delegacji w przypadku konieczności dojazdu do innej miejscowości niż miejsce pracy, itp.
Więcej informacji w siedzibie PUP pok. nr 1. oraz pod numerem telefonu 85 727 87 26.