____________________________________________________________
Kolejne szkolenie z obsługi kasy fiskalnej
W dniach 23-24 listopada odbył się kolejny kurs z zakresu obsługi kas fiskalnych, tym razem zorganizowany w Mońkach. W kursie udział wzięło 5 uczestniczek projektu, które nabyły odpowiednie umiejętności i kwalifikacje przydatne na lokalnym rynku pracy.
____________________________________________________________
Kursy zawodowe
Po przeprowadzeniu indywidualnych diagnoz uczestników okazało się, że niezbędne jest nabycie kwalifikacji trzech osób w zakresie obsługi kasy fiskalnej oraz jednej osoby w zakresie uprawnień prawa jazdy kat. B.
Dlatego dzięki doświadczeniu i współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Mońkach w dniu 21.10.2023 r. w Jasionówce zostało przeprowadzone szkolenie pn.: „Kasy fiskalne i inne urządzenia sklepowe", w którym wzięło udział 3 uczestników projektu. Osoby zapoznały się z aktualnymi przepisami regulującymi zastosowanie kas fiskalnych i innych urządzeń sklepowych, nauczyły się jak uzyskiwać raporty kasowe, zapoznały się z procedurą sprzedaży oraz podstawowymi funkcjami kasjerskimi, poznały elementy organizacji pracy i odpowiedzialności kasjera oraz nauczyły się budowy i zasady działania kas i drukarek fiskalnych. Po ukończeniu szkolenia uczestnicy otrzymali odpowiednie zaświadczenia, a zdobyta wiedza i kompetencje z pewnością będą dużym atutem na rynku pracy.
Kolejnym szkoleniem, które udało się zrealizować jest kurs prawa jazdy kat. B. Jeden z uczestników od samego początku zgłaszał potrzebę nabycia takich kwalifikacji, co umożliwiłoby znaczne zwiększenie jego mobilności i przydało by się w jego pracy. Uczestnik ten najpierw starał się lepiej poznać język polski, uczęszcza na zajęcia językowe w ramach projektu, a następnie rozpoczął kurs prawa jazdy, gdzie bardziej już swobodnie może uczestniczyć w zajęciach teoretycznych, przygotowując się do egzaminu teoretycznego. Zastosowane wobec uczestników działania ukazują kompleksowość udzielonego wsparcia i odpowiednie dostosowanie do potrzeb uczestników i wymogów lokalnego rynku pracy. Uczestnicy najpierw zostali wyposażeni w podstawową wiedzę z zakresu poruszania się po lokalnym rynku pracy, następnie zostali objęci stażami zawodowym oraz nauką języka polskiego, następnie podwyższają swoje kwalifikacje zawodowe. Cały czas otrzymują też wsparcie od swoich opiekunów i asystentów pracy.
Zastosowanie takich działań daje też dużą szansę na zdobycie trwałego zatrudnienia po zakończeniu udziału w projekcie, ponieważ jest to realizowane również w uzgodnieniu z pracodawcami, w odpowiedzi na ich potrzeby.
____________________________________________________________
Nauka języka polskiego
Ważnym elementem projektu jest zniwelowanie bariery językowej jego uczestników (Ukraińców). Aby mogli oni sobie lepiej radzić w codziennym życiu, swobodniej poruszać się po rynku pracy i samodzielnie załatwiać swoje sprawy – została zorganizowana nauka języka polskiego. Zostały utworzone dwie grupy szkoleniowe - w Jasionówce i Goniądzu. Zajęcia przeprowadzane są przez osoby z odpowiednim wykształceniem w miejscu zamieszkania uczestników, zgodnie z harmonogramem i poziomem dostosowanym do ich możliwości. Wszyscy uczestnicy już przed przystąpieniem do projektu posiadali pewien zasób słownictwa i rozpoznawali podstawowe komunikaty. Udzielone wsparcie ma za zadanie wzmocnienie komunikacji interpersonalnej, naukę czytania i pisania w języku polskim. Nauka będzie realizowana do końca trwania projektu
____________________________________________________________
01.09.2023 - wsparcie uczestników w miejscu pracy i stażu.
Asystenci pracy towarzyszyli stażystom (uczestnikom projektu) w pierwszych dniach ich pracy u lokalnych pracodawców.
Zgodnie z założeniami projektu Asystenci będą towarzyszyć uczestnikom od początku projektu we wszystkich działaniach, uwzględniając również towarzyszenie na stanowisku pracy w okresie potrzebnym na adaptację.
Rolą asystentów jest także wsparcie i pomoc uczestnikom w dotarciu do odpowiednich rozwiązań, przepisów dotyczących zatrudnienia i innych czynnościach administracyjnych. Pomoc jest świadczona w każdym momencie, w którym uczestnik będzie czuł się niepewnie lub wymagał będzie dodatkowego wsparcia. Głównym celem wykonanej pracy będzie jak największe usamodzielnienie uczestnika i jego adaptacja w lokalnym środowisku.
____________________________________________________________
31.08.2023 - warsztaty z poradnictwa zawodowego. Wzajemna integracja.
31 sierpnia podpisaliśmy ostatnie umowy z zakresu aktywizacji zawodowej oraz zorganizowaliśmy warsztaty grupowe z poradnictwa zawodowego i poruszania się po lokalnym rynku pracy - integrujące uczestników – obywateli Ukrainy i Polski.
Spotkanie miało na celu przekazanie cennej wiedzy z zakresu poruszania się po lokalnym rynku pracy. Jest to szczególnie istotne dla obywateli Ukrainy, którzy dotychczas obserwowali inne zachowania i standardy pracy na określonych stanowiskach, wynikające z różnic kulturowych i społecznych. Dzięki przekazanej wiedzy z pewnością lepiej będą poruszać się na lokalnym rynku pracy. Spotkanie miało także charakter wzajemnej integracji.
____________________________________________________________
25.08.2023 - podpisanie pierwszych umów z zakresu ryku pracy.
W dniu 25.08.2023 r. podpisaliśmy pierwsze umowy dotyczące wsparcia z zakresu rynku pracy w ramach projektu. W spotkaniu uczestniczyli lokalni pracodawcy, obywatele Ukrainy i Polski, Prezes Fundacji oraz asystenci pracy.
W ramach projektu zostanie utworzonych 5 nowych miejsc pracy, a przedsiębiorcy otrzymają refundację kosztów wyposażenia danego stanowiska.
W lokalnych firmach zorganizowanych zostanie także 10 trzymiesięcznych staży, do których zawierane są trójstronne umowy stażowe. Uczestnicy skorzystają także z dodatkowego wsparcia w postaci szkoleń zawodowych i instrumetów doradczych.
Zgodnie z założeniami projektu, wsparcie kierowane jest do obywateli Ukrainy dotkniętych w sposób bezpośredni lub pośredni działaniami wojennymi w wyniku agresji Federacji Rosyjskiej, a także repatriantów i obywateli RP pochodzącym z grup zagrożonych wykluczeniem społecznym (zwłaszcza mieszkaniowym) na terenie czterech gmin Powiatu Monieckiego (Mońki, Goniądz, Jaświły i Jasionówka).
____________________________________________________________
Projekt "Wzajemnie potrzebni"
Powiatowy Urząd Pracy w Mońkach wspiera działania z zakresu rynku pracy Fundacji na rzecz Rozwoju Powiatu Monieckiego, która jest realizatorem zadania publicznego „Wzajemnie potrzebni" zleconego do realizacji przez Kancelarię Premiera i Rady Ministrów.
Projekt pilotażowy zakłada udzielenie pomocy obywatelom Ukrainy dotkniętych w sposób bezpośredni lub pośredni działaniami wojennymi w wyniku agresji Federacji Rosyjskiej, a także repatriantów i obywateli RP pochodzącym z grup zagrożonych wykluczeniem społecznym (zwłaszcza mieszkaniowym) na terenie czterech gmin Powiatu Monieckiego (Mońki, Goniądz, Jaświły i Jasionówka). Zadanie polega na pomocy w zakresie edukacji, integracji społecznej, rynku pracy, a także mieszkalnictwa.
Fundacja zobowiązała się do wyremontowania kilkunastu mieszkać, które będą zasiedlone przez uczestników projektu pilotażowego. Program to również wsparcie w zakresie integracji społecznej, rynku pracy i edukacji. Osoby zakwalifikowane do projektu mogą skorzystać z:
1. Mieszkań z możliwością dofinansowania czynszu.
2. Pomocy w zdobyciu pracy i podniesieniu kwalifikacji zawodowych.
3. Możliwości odbycia stażu u pracodawcy z gwarancją zatrudnienia.
4. Wsparcia psychologa.
5. Pomocy w zakresie integracji społecznej i odnalezienia się w nowym miejscu.
6. Wsparcia w zakresie nauki języka, ale również wsparcia w nauczaniu.
7. Pomocy w załatwianiu spraw urzędowych.
Więcej informacji już wkrótce na stronach internetowych Gmin, Fundacji i jednostek współpracujących.