Aktualności

Odbiór pitów za 2024 r.

Ważna informacja dla osób bezrobotnych, które w 2024 roku otrzymywały zasiłki dla osób bezrobotnych, stypendia szkoleniowe oraz stypendia stażowe! 

Prosimy o odbiór dokumentów rozliczeniowych (RMUA / PIT 11) w Powiatowyn Urzędzie Pracy w Mońkach.

 

Dokumenty można odebrać w Dziale Ewidencji i Świadczeń, pokój nr 3, do 14 lutego 2025 roku.

 

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 85 727 87 10.


Nabór wniosków na aktywne formy wsparcia w ramach EFS+

Powiatowy Urząd Pracy w Mońkach informuje, że od dnia 20.01.2025r. wznawia nabór wniosków do projektu „Rozwój i praca kluczem do kariery (III)" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027, na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu:

staże,
- bony szkoleniowe dla osób do 30 roku życia
- bony na zasiedlenie dla osób do 30 roku życia
- szkolenia 30+
 
Wsparcie skierowane jest do osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Mońkach, w szczególności znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy, tj.:

- osób bezrobotnych w wieku 18-29 lat
- osób powyżej 55 roku życia
- kobiet
- osób z niepełnosprawnościami
- długotrwale bezrobotnych
 
Udział w projekcie osoby do 30 r.ż. zostanie poprzedzony oceną umiejętności cyfrowych, które w razie potrzeby będą musiały być uzupełnione.

Więcej informacji w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Mońkach, tel. 85 727 87 10 lub mailowo: sekretariat@pupmonki.pl
 
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie


 
 

Nabór wniosków KFS na szkolenia pracowników i pracodawcy - do 14.02.2025 r.

Powiatowy Urząd Pracy w Mońkach informuje, że w terminie od 10.02.2025 r. do 14.02.2025 r. ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy.
 
Komplet wymaganych dokumentów można składać w sekretariacie PUP w Mońkach do 14.02.2025 r. do godziny 15:30.
 
Aktualny wzór wniosków wraz z wymaganymi załącznikami znajduje się w zakładce Dokumenty do pobrania.
 
W związku z wieloma nieprawidłowościami i zawyżaniem kwot szkoleń - prosimy o samodzielne wypełnianie wniosków i przygotowanie dokumentacji. Wnioski odbiegające cenowo od stawek rynkowych i budzące wątpliwości - będą odrzucane.
 
Minister właściwy ds. pracy określił następujące priorytety wydatkowania KFS w 2025 r: 

1) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie lub w województwie.

2) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.

3) Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 roku.

4) Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.

5) Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej.

6) Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.

7) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych.

8) Rozwój umiejętności cyfrowych.

9) Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną.



WAŻNE:
Składany wniosek musi mieścić się w obszarze przynajmniej jednego z priorytetów. Kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy powinno się rozpocząć co najmniej trzy tygodnie po dniu złożenia wniosku.

W ramach KFS możliwe jest sfinansowanie:
a) do 80 % kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż 300 % przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika;
b) do 100 %, kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż 300 % przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika w przypadku mikroprzedsiębiorstw.

Wkładem własnym pracodawcy mogą być wyłącznie koszty kształcenia ustawicznego. Do wkładu własnego nie wlicza się kosztów, które pracodawca ponosi w związku z udziałem pracowników w kształceniu ustawicznym, takich jak wynagrodzenie pracowników za czas nieobecności w pracy w związku z uczestnictwem w szkoleniu, koszty delegacji w przypadku konieczności dojazdu do innej miejscowości niż miejsce pracy, itp.
 
Więcej informacji w siedzibie PUP pok. nr 1. oraz pod numerem telefonu 85 727 87 26.


Rozwój i praca kluczem do kariery (II)

Powiatowy Urząd Pracy w Mońkach w 2024 roku realizował projekt niekonkurencyjny pn. „Rozwój i praca kluczem do kariery (II)" realizowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027, Priorytet VII Fundusze na rzecz zatrudnienia i kształcenia osób dorosłych, Działanie7.1. Wspieranie zatrudnienia w regionie. 

Celem projektu było zwiększenie zdolności do zatrudnienia osób pozostających bez pracy w powiecie monieckim.  
 

Projekt skierowany był do osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Mońkach, w szczególności znajdujących się w trudnej sytuacji na rynku pracy, tj.:
• osób bezrobotnych w wieku 18-29 lat
• osób starszych
• kobiet
• osób z niepełnosprawnościami
• długotrwale bezrobotnych
 
Grupa docelowa projektu to 88 osób bezrobotnych, z czego co najmniej 25% stanowią osoby młode w wieku 18-29 lat. 

W ramach projektu, dla każdego z uczestników przedstawienie konkretnej oferty aktywizacji zawodowej poprzedziła identyfikacja potrzeb uczestników projektu oraz diagnozowanie potrzeb szkoleniowych i możliwości doskonalenia zawodowego. Każdemu uczestnikowi do 30 r.ż. została przeprowadzona ocena umiejętności cyfrowych. W razie potrzeby, kompetencje cyfrowe zostały uzupełnione podczas szkolenia. Wsparcie udzielane w ramach projektu było dostosowane do indywidualnych potrzeb uczestników, wynikających z ich wiedzy, umiejętności i kompetencji oraz kwalifikacji do wykonywania danego zawodu. Na tej podstawie PUP realizował odpowiednio dobrane usługi i instrumenty rynku pracy.

 Działania zrealizowane w projekcie: 
- 34 staże,
- 24 dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej,
- refundacja kosztów wyposażenia i doposażenia 13 stanowisk pracy,
- 4 bony na zasiedlenie,
- 5 bonów szkoleniowych,
- szkolenia 8 osobom bezrobotnym.
 
Głównym rezultatem projektu było podjęcie zatrudnienia przez osoby zarejestrowane w PUP w Mońkach. Dzięki zaplanowanym działaniom osoby bezrobotne zakwalifikowane do uczestnictwa w projekcie nabyły doświadczenia i umiejętności niezbędne do podejmowania pracy podczas odbywania stażu u lokalnych pracodawców. Zostały utworzone nowe miejsca pracy w powiecie monieckim dzięki udzieleniu dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz refundacji kosztów wyposażenia i doposażenia stanowisk pracy. Osoby, które zdecydują się na podjęcie pracy w miejscu oddalonym od miejsca zamieszkania uzyskały wsparcie finansowe na start w nowym miejscu dzięki udzielonym bonom na zasiedlenie. Osoby biorące udział w projekcie miały możliwość na zdobycie umiejętności i kwalifikacji dzięki szkoleniom i bonom szkoleniowym udzielonych w ramach projektu.
 
Wartość projektu wyniosła 2 082 640,46 zł, w tym dofinansowanie Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w kwocie 1 770 244,40 zł
 
 
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Załączniki

HARMONOGRAM ZREALIZOWANYCH DZIALAŃ W RAMACH PROJEKTU
HARMONOGRAM ZREALIZOWANYCH DZIALAŃ W RAMACH PROJEKTU.xlsx 50 KB

Bony szkoleniowe - dla osób do 30 r. ż.


Informacje o publikacji dokumentu

Menu nawigacji