W związku z tym na staż nie może być skierowana osoba, która posiada już takie umiejętności.
Przykład: osoba, która pracowała na stanowisku kasjera/sprzedawcy nie może odbyć stażu na tych stanowiskach ponieważ nabyła już wcześniej takie umiejętności i w żadnym stopniu nie jest to przyuczenie do wykonywania zawodu.
Dodatkowo zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej: osoba bezrobotna nie może odbywać stażu ponownie na tym samym stanowisku u pracodawcy i nie może realizować takiego samego programu stażu.
Ponowne kierowanie na staż do tego samego pracodawcy jest zatem możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach, tam gdzie istnieją różne rodzajowo stanowiska. Nie można zrealizować dwa razy stażu wykonując na nim podobne czynności.
Przykład: osoba odbyła wcześniej staż na stanowisku pomoc administracyjna a pracodawca ponownie ubiega się o ponowne skierowanie jej na stanowisko pomoc biurowa. Jeżeli zakres jej pracy nie będzie inny (a domniemać można, ze tak w większości przypadków jest) to taka osoba nie może ponownie być skierowana na staż.
Przykład 2: osoba odbyła wcześniej staż na stanowisku sprzedawcy a pracodawca ubiega się o ponowne skierowanie jej na stanowisko kasjer. W tym przypadku najczęściej zmiana dotyczy tak naprawdę samej nazwy stanowiska i nie jest to zgodne z obowiązującycmi przepisami.
Dodatkowo wszystkim organizatorom staży przypominamy o obowiązku zatrudnienia po stażu na okres minimum 3 miesiecy. Wszystkich deklarujących dłuższe zatrudnienie zachęcamy do składania wniosków w ramach bonów stażowych – które realizowane są priorytetowo.